Nové BMW i3 a nové BMW i3s

BMW i3 ukazuje cestu smerujúcu do novej éry mobility. Po celom svete je známe ako symbol radosti z jazdy, ekologickej udržateľnosti a inteligentnej konektivity v prostredí mestskej premávky. Práve preto sa tento model stal najpredávanejším elektromobilom v segmente prémiových kompaktných vozidiel.

Nové BMW i3 a nové BMW i3s
Nové BMW i3 a nové BMW i3s
Nové BMW i3 a nové BMW i3s
Nové BMW i3 a nové BMW i3s
Nové BMW i3 a nové BMW i3s
Nové BMW i3 a nové BMW i3s
Nové BMW i3 a nové BMW i3s
Nové BMW i3 a nové BMW i3s
Nové BMW i3 a nové BMW i3s

31.8.2017

 

BMW i3 ukazuje cestu smerujúcu do novej éry mobility. Po celom svete je známe ako symbol radosti z jazdy, ekologickej udržateľnosti a inteligentnej konektivity v prostredí mestskej premávky. Práve preto sa tento model stal najpredávanejším elektromobilom v segmente prémiových kompaktných vozidiel. Recept na úspech modelu BMW i3 je teraz ešte vylepšený, nielen vďaka sviežejšej štylizácii, špičkovým technologickým funkciám a novým digitálnym službám, ale aj vďaka zaradeniu nového variantu tohto modelu. Svoj debut totiž spolu s novou verziou prvého prémiového plne elektrického vozidla zažíva aj model BMW i3s. Vďaka vyššiemu výkonu, jedinečnej technológii podvozku, nápadne dynamickejším jazdným vlastnostiam a vlastným dizajnovým prvkom vytvára výnimočne intenzívnu zmes bezkonkurenčnej radosti zo športovej jazdy, ktorá sa spája s elektricky poháňanými vozidlami od BMW Group. Keďže oba modely ponúkajú zážitok z jazdy špičkovej kvality, s plne elektrickým pohonom, čo znamená nulové lokálne emisie, a celkom novou úrovňou technológie konektivity spolu predstavujú budúcnosť mestskej mobility.

BMW i3 je na čele rebríčka najpredávanejších prémiových elektromobilov vo svojej triede už od roku 2014, a to nielen v Európe, ale na celom svete. A v Nemecku je tento model – tiež od roku 2014 – na čele rebríčka všetkých novo zaregistrovaných elektromobilov. Model BMW i nevďačí za svoju obľúbenosť len vizionárskej technológii elektromobilov a inšpiratívnemu dizajnu, ale aj inovatívnym riešeniam mobility a revolučnej novej forme prémiového charakteru, pričom hlavným definujúcim prvkom je ekologická udržateľnosť. Tým, že značka BMW i ponúka tieto vlastnosti a zároveň prijala za svoj univerzálny prístup, ktorý zohľadňuje celý životný cyklus – od výroby surovín cez výrobu a prevádzku samotných vozidiel až po ich neskoršiu recykláciu – stala sa pionierom v oblasti mobility, ktorá myslí aj na budúcnosť.

Elektromotor BMW eDrive s dvoma úrovňami výkonu, vysokonapäťová batéria s veľkou kapacitou 94 Ah/33 kWh, voliteľný range extender motor.

Zážitok z jazdy v modeloch BMW i hrá nemalú úlohu v rastúcej obľube elektrickej mobility. Ako výsledok systematického zdokonaľovania, technológia BMW eDrive použitá v nových modeloch BMW i3 a BMW i3s umožňuje vodičom vychutnať si jazdu bez akýchkoľvek lokálnych emisií a úžasne rýchle nabíjanie, efektívne využitie energie a optimalizovaný dojazd s ohľadom na každodennú praktickosť, ktorá rozširuje využitie vozidla za hranice mestského prostredia. Oba modely čerpajú energiu z lítium-iónovej batérie s vysokým napätím, vyvinutej spoločnosťou BMW Group, s kapacitou 94 ampérhodín (Ah) alebo 33 kilowatthodín (kWh). Motor predlžujúci dojazd (range extender) možno objednať v prípade nového BMW i3 aj nového BMW i3s.

Nové modely BMW i3 a BMW i3s budú mať celosvetovú premiéru na Medzinárodnom autosalóne (IAA) vo Frankfurte nad Mohanom v septembri 2017. Ich globálne uvedenie do predaja sa začne v novembri 2017.

Dizajn: športový vzhľad.

Nové BMW i3 aj BMW i3s majú v porovnaní s inými kompaktnými elektromobilmi nápadne dynamický charakter a disponujú aj viacerými vylepšeniami dizajnu, ktoré ho príznačne podčiarkujú vo vizuálnej oblasti. Nezameniteľná, avantgardná štylizácia vonkajšieho vzhľadu už získala okrem iných cien aj zlaté ocenenie iF za produktový dizajn a cenu World Car Design of the Year. Táto štylizácia je teraz ešte vylepšená viacerými šikovnými riešeniami dizajnu, ktoré jasne vyjadrujú športový a strhujúci zážitok z jazdy na týchto modeloch.

Charakteristický BMW i Black Belt – čierny pás siahajúci od kapoty cez strechu až po zadný koniec vozidla – je teraz doplnený A-stĺpikmi a strešnými líniami, ktoré tiež zdobí čierna povrchová úprava. Rad farieb, ktoré možno použiť na ostatné časti karosérie, sa rozšíril o červenú metalízu Melbourne Red a modrú metalízu Imperial Blue. Okrem týchto dvoch nových farieb si zákazníci môžu vybrať aj z nemetalízových odtieňov Capparis White (biela) a Fluid Black (čierna), ako aj metalízu Protonic Blue (modrá) a metalízu Mineral Grey (sivá).

Preštylizovaná predná a zadná kapota dáva dôraz na šírku vozidla, čo signalizuje športového ducha oboch modelov a presnosť ich ovládania. Chrómový pás po celej šírke zadnej časti a umiestnenie názvu modelu a eDrive na vonkajšom okraji zadných dverí zdôrazňujú tento dojem.

Nové BMW i3 a BMW i3s sú štandardne vybavené LED svetlometmi, pričom LED diódy sú na stretávacích, diaľkových aj bežných denných svetlách. Nové smerové svetlá tiež disponujú technológiou LED a sú integrované do prednej kapoty v podobe vodorovných pásov. To znamená, že LED sú teraz použité na všetky funkcie osvetlenia aj v prednej časti vozidla, tak ako to bolo v prípade sklom prekrytých zadných svetiel.

Nové BMW i3: nové štylistické prvky prinášajúce nádych športovej elegancie.

Premyslená evolúcia vonkajšieho dizajnu nielen dodáva novému modelu BMW i3 športovejší charakter, ale zvýrazňuje aj jeho sofistikovanú eleganciu. Predný nárazník je celý nalakovaný vo farbe karosérie a disponuje čiernym okrajom v tvare U, ktorý pri pohľade spredu robí vozidlo dominantnejším. A smerom k zadnej časti silne tvarované kontúry a farebný kontrast medzi čiernym okrajom a vnútrom vo farbe karosérie opäť vytvárajú energický a expresívny vizuálny dojem.

Nový strešný prvok – strieborný pás – novému BMW i3 ešte viac pridáva na elegantnosti a dynamickosti. Smerom dozadu sa rozširuje, čím zdôrazňuje dynamický prúd, ako sa tento nápadný prvok bočných okien označuje.

Nové BMW i3s: maximálne dynamické vozidlo.

Nové BMW i3s disponuje viacerými vlastnými dizajnovými prvkami, ktoré podčiarkujú jeho výnimočne dynamický charakter. Predná aj zadná kapota sú nápadné svojimi silne tvarovanými kontúrami, ktoré sú použité iba v tomto modeli. Vpredu majú zasadenie nárazníka aj jeho okraj v tvare U čiernu povrchovú úpravu. Bočné časti prednej kapoty sú na dolnom okraji lemované zvýrazňujúcimi pásikmi vo farbách BMW i Blue (modrá) alebo Frozen Grey (sivá), čím ešte viac zvýrazňujú šírku vozidla. Akcent uzatvorených obličiek mriežky chladiča BMW je tiež nalakovaný vysoko lesklou čiernou, čím maske modelu BMW i3s dáva väčší a výraznejší charakter. Zadná kapota nového BMW i3s je podobne zložená z individuálne štylizovaných kontúr a čierny okraj obklopuje výnimočne široká vložka v tvare karosérie. Na novom BMW i3s má aj strešný pás rovnakú vysoko lesklú čiernu povrchovú úpravu ako A-stĺpiky.

Nové BMW i3s je štandardne vybavené športovým odpružením, ktoré zabezpečuje o 10 mm nižšiu svetlú výšku. Nové BMW i3s je k dispozícii s exkluzívnymi 20-palcovými diskami kolies z ľahkej zliatiny s dizajnom dvojitých lúčov, ktoré sú o 20 mm širšie než v predchádzajúcich verziách. Možno ich objednať vo farebných variantoch Bicolour a Jet Black (čierna).

Interiér: veľký zmysel pre priestrannosť, udržateľné materiály.

Podobne ako dizajn exteriéru, aj štylizácia interiéru nového BMW i3 a nového BMW i3s vychádza z novej architektúry vozidiel LifeDrive. Kabína pre cestujúcich z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP) vzbudzuje úžasne priestranný a presvetlený dojem. Koncepcia dizajnu oboch štvormiestnych modelov znamená, že nie sú potrebné žiadne fixné B-stĺpiky ani tunel prevodovky. Dvere, ktoré sa otvárajú protichodne, umožňujú cestujúcim maximálne pohodlné nastupovanie a vystupovanie.

Rady vybavenia Loft, Lodge a Suite sú pre nové BMW i3 a BMW i3s k dispozícii ako alternatíva k štandardnej verzii Atelier. Verzia dizajnu interiéru Lodge zahŕňa nové poťahy sedadiel Solaric Brown (hnedá), ktoré kombinujú prírodnú kožu morenú s použitím výťažku z olivových listov s textilným materiálom na báze vlny. Skutočnosť, že udržateľnosť patrí medzi prémiové vlastnosti BMW i3 a BMW i3s, sa prejavuje aj vo výbere ostatných materiálov vrátane recyklovaných plastov, obnoviteľných surovín, prírodných vlákien a nebieleného eukalyptového dreva s otvorenými pórmi. Vyše 80 percent povrchov viditeľných pre cestujúcich vo vozidle je vyrobených z recyklovaných materiálov alebo obnoviteľných zdrojov. Nová možnosť modrých bezpečnostných pásov prináša do interiéru oživenie v podobe typickej farby značky BMW. BMW i3s to všetko štandardne dopĺňa aj o názov modelu na predných podlahových rohožiach.

Zábava za volantom bez emisií: intenzívnejší zážitok než predtým, teraz s dvoma možnosťami výkonu.

Synchrónny elektromotor poháňajúci nové BMW i3 generuje maximálny výkon 125 kW/170 k. Jeho maximálny krútiaci moment je 250 Nm a dá sa dosiahnuť ihneď po štarte, ako je obvyklé v prípade elektrických motorov. To znamená, že zošliapnutie plynového pedála okamžite vyústi do prudkého zrýchlenia. Motor podáva bezchybný výkon, na aký sú vodiči u vozidiel BMW zvyknutí, s automatickou prevodovkou a nepretržitým prísunom energie, ktorý charakteristicky dynamickým spôsobom stupňuje tempo vozidla. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h nové BMW i3 dosiahne za 7,3 sekundy. Jeho maximálna rýchlosť je obmedzená na 150 km/h.

Lítium-iónová batéria s vysokým napätím sa nachádza v podlahe vozidla a zaručuje dojazd 290 až 300 kilometrov* na základe cyklu NEDC, 235 až 255 kilometrov** podľa WLTP a do 200 kilometrov*** pri bežnom každodennom používaní. Kombinovaná spotreba elektrickej energie nového BMW i3 sa v cykle NEDC pohybuje od 13,6 do 13,1 kWh na každých 100 kilometrov*.

Prinášame výnimočnú dynamiku jazdy do segmentu elektromobilov, okamžitou dostupnosťou krútiaceho momentu, špičkovou trakciou a presne ovládateľným šmykom.

Obratnosť ovládania modelu BMW i3 ešte vylepšuje optimalizovaný systém Dynamic Stability Control (DSC). Tento komplexne zrevidovaný, rýchlejšie reagujúci systém kontroly trakcie zaručuje istotu pri riadení za akýchkoľvek jazdných podmienok. BMW i3 teraz disponuje celosvetovo jedinečnou formou obmedzenia rýchlosti, ktorá zaručuje vyššiu smerovú stabilitu – pri dynamickom zrýchlení aj pri prekročení rýchlosti so silným regeneračným brzdením. Trakcia počas jazdy na snehu a mokrej vozovke je tiež viditeľne vylepšená. Režim DTC (Dynamická kontrola trakcie) teraz zvyšuje obratnosť vozidla pri vyšších rýchlostiach a pri športovom zatáčaní. Dokonca umožňuje mierne a bezpečne ovládateľné šmyky pri menšom uvoľnení držania volantu.

Nové BMW i3s prináša ešte športovejšiu interpretáciu tichej mobility s nulovými lokálnymi emisiami a disponuje vysokovýkonným elektromotorom s výkonom 135 kW/184 k, ktorý vytvára maximálny krútiaci moment 270 Nm. Jeho vynovený systém pohonu zahŕňa upravené ovládanie motora a špeciálne kužeľové ložiská, ktoré sú použité, aby sa ešte viac optimalizoval dostupný výkon a výkonnostná krivka pri vyšších otáčkach. V blízkosti limitu rýchlosti motora BMW i3 predstavuje výkon a krútiaci moment vylepšeného systému pohonu zlepšenie až o 40 %.

A navyše nové BMW i3s prináša športové odpruženie so špeciálne vyvinutými pružinami, tlmičmi a stabilizátormi. Vodič si môže zvoliť aj režim SPORT pomocou prepínača Driving Experience Control. Tým iniciuje priamejšie reagovanie plynového pedála a pevnejšie zatáčanie, ešte viac zvýrazňujúce športového ducha tohto modelu.

Na zrýchlenie nového BMW i3s na 100 km/h stačí iba 6,9 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je 160 km/h. Jeho kombinovaná spotreba elektrickej energie je 14,3 kWh na každých 100 kilometrov* v cykle NEDC. Jeho elektrický dojazd je 280 kilometrov* na základe cyklu NEDC, 235 až 245 kilometrov** podľa WLTP a do 200 kilometrov*** pri bežnom každodennom používaní.

Rozšíriteľný dvojvalcový benzínový motor s výkonom 28 kW/38 k možno objednať v prípade nového BMW i3 aj nového BMW i3s. Motor poháňa generátor, ktorý vyrába elektrickú energiu podľa potreby počas jazdy, aby sa zachovala konštantná úroveň nabitia vysokonapäťovej batérie. Tým sa predlžuje celkový dojazd vozidla pri každodennom používaní o 150 kilometrov a zvyšuje sa z približne 180 kilometrov na maximum 330 kilometrov***. Čisto elektrický dojazd nového BMW i3 s rozšírením dojazdu je 225 až 235 kilometrov* podľa NEDC a 190 až 200 kilometrov** podľa WLTP. Ekvivalentné údaje v prípade nového BMW i3s s rozšírením dojazdu sú 220 kilometrov* podľa NEDC a 185 až 195 kilometrov** v cykle WLTP.

V cykle NEDC nové BMW i3 s rozšírením dojazdu vykazuje kombinovanú spotrebu na 100 kilometrov 11,9 až 11,5 kWh elektrickej energie a 0,6 litra paliva (spotreba paliva 470,8 mpg imp; emisie CO2: 14 – 13 g/km)*. V rovnakom kombinovanom cykle NEDC nové BMW i3s s rozšírením dojazdu spotrebuje 12,5 kWh elektrickej energie na 100 kilometrov a 0,7 litra paliva (spotreba paliva 403,5 mpg imp; emisie CO2: 14 g/km)*.

Široký rad asistenčných systémov pre vodiča: preberú kontrolu nad riadením.

Asistenčné systémy pre vodiča, ktoré sú v novom BMW i3 a BMW i3s k dispozícii, vodiča vozidla odbremenia a poskytnú mu podporu v rôznych dopravných situáciách a pomoc pri pozdĺžnom aj bočnom ovládaní vozidla. Voliteľný balík Parking Assistance zahŕňa Park Distance Control, kameru pri cúvaní a parkovacieho asistenta. Po zvolení vhodného parkovacieho miesta paralelného s cestou, parkovací asistent preberie kontrolu nad zrýchľovaním, brzdením, radením a zatáčaním.

Systém Driving Assistant Plus, ktorý je tiež dostupný ako voliteľná možnosť, zahŕňa funkcie Collision and Pedestrian Warning so City Braking function, Speed Limit Info, Proactive Driving Assistant, Active Cruise Control a Stop & Go function a Traffic Jam assistant, ktorý nielen udržiava bezpečnú vzdialenosť od vozidla vpredu v pomalej premávke do 60 km/h, ale zároveň vozidlo udržiava v jazdnom pruhu. Systém sa orientuje podľa značenia na ceste, šírky cesty a áut pred vozidlom.

Vylepšený a rozšírený systém iDrive – BMW i ConnectedDrive s navigačnými funkciami a funkciou On-Street Parking Information špeciálne vyvinutou pre elektromobily.

Nové BMW i3 aj BMW i3s sa dodávajú s aktualizovanou verziou operačného systému iDrive, ktorá poskytuje intuitívne rozhranie na ovládanie rôznych funkcií vozidla, informačno-zábavného systému, komunikácie a navigácie. Vo vozidlách vybavených navigačným systémom Professional má ovládací displej uhlopriečku 10,25 palca a zväčšené rozlíšenie 1 440 × 540 bodov. Hlavná ponuka má podobu vodorovne umiestnených dlaždíc so živým režimom. Aj systém rozpoznávania hlasu bol optimalizovaný. S pomocou funkcie porozumenia reči sa hlasové príkazy teraz vykonávajú rýchlejšie a presnejšie, napr. v prípade vyhľadávania hudby a telefónnych čísel alebo diktovania e-mailov a SMS správ. Novinkou v zozname možností je funkcia Apple CarPlay. Umožňuje bezproblémovú integráciu ďalších aplikácií smartfónu s operačným systémom vozidla.

Bezkonkurenčná rozšírená ponuka BMW i ConnectedDrive zabezpečuje inteligentnú konektivitu prostredníctvom služieb špeciálne prispôsobených pre elektromobily. Digitálnu vyhľadávaciu službu On-Street Parking Information, ktorá je teraz po prvýkrát dostupná aj v modeli BMW i3, možno využívať spolu s funkciou dopravných informácií v reálnom čase, ak je vybraný navigačný systém Professional. Na mape navigačného systému možno zobraziť aj verejné nabíjacie stanice a informácie o ich dostupnosti. Keď je aktivovaná funkcia navigácie, pomocou údajov o trase sa čo najpresnejšie vypočíta aj dojazd zobrazovaný na prístrojovom paneli. Na mape dojazdu sa vizuálne znázorňuje aj aktuálny prevádzkový rádius. Dajú sa zobraziť aj rôzne dojazdy dostupné podľa konkrétneho režimu systému Driving Experience Control. Navigačné funkcie špecifické pre BMW i zahŕňajú aj intermodálnu navigáciu. Tá používateľom pomôže rýchlo a efektívne dosiahnuť cieľovú destináciu s využitím grafikonov a spojov lokálnej verejnej dopravy. Pravidelné, automatické aktualizácie navigačných údajov sa teraz v modeli BMW i3 poskytujú aj bezdrôtovo prostredníctvom mobilnej siete.

V júli 2017 bol predstavený balík nových služieb pod názvom BMW Connected+, ktorý umožňuje vysoko personalizované a priamejšie zobrazovanie informácií vo vozidle. Všetky digitálne služby súvisiace s funkciami BMW Connected a BMW Connected+ budú dostupné v modeloch BMW i3 a BMW i3s. Zahŕňajú inteligentné plánovanie trasy vrátane zastavení na nabíjacích alebo čerpacích staniciach (funkcia Send my Routes to Car), zdieľanie aktuálnej polohy vozidla cez SMS a živé spojenie (Share Live Trip Status), personalizované zobrazovanie relevantných informácií vo vozidle (BMW Onboard), bezproblémový prenos pokynov k trase do smartfónu alebo inteligentných hodiniek zákazníka po zaparkovaní vozidla (Navigate Door-to-Door) a priamu synchronizáciu kontaktov a adries s navigačným systémom (My Destinations).

Služba BMW Digital Charging umožňuje inteligentné nabíjanie.

Služba BMW Digital Charging prináša zákazníkom budúcnosť nabíjania už dnes. Funkcia BMW ConnectedDrive a portál BMW ConnectedDrive zmenia nabíjanie na digitálnu záležitosť. Výsledkom je dokonalá integrácia BMW i3 a BMW i3s do „smart“ ekosystému zákazníka. Vďaka tomu môžu majitelia BMW optimalizovať svoje náklady na nabíjanie, maximálne využívať vlastnú vygenerovanú solárnu energiu na nabíjanie a dokonca zarábať peniaze prostredníctvom integrácie do inteligentnej siete (smart grid). Jednoduchosť používania tejto služby – v smartfóne cez BMW Connected alebo na PC či tablete cez portál BMW ConnectedDrive – tiež uľahčuje plne transparentné a udržateľné využívanie obnoviteľnej energie. Zavedením svojej jedinečnej služby digitálneho nabíjania sa spoločnosť BMW stala prvou automobilkou na svete, ktorá integrovala elektrickú mobilitu do digitálneho sveta svojich zákazníkov.

360° ELECTRIC: nový nabíjací kábel, BMW i Wallbox Connect.

360° ELECTRIC je rad produktov a služieb, ktoré z elektrickej mobility robia pohodlný každodenný zážitok. Funkcie štandardného nabíjacieho kábla dodávaného spolu s novým BMW i3s boli optimalizované a zahŕňajú aj teplotný senzor. Nabíjanie doma je veľmi jednoduché vďaka nabíjacej stanici BMW i Wallbox, ktorá vo svojej najnovšej verzii dokáže vysokonapäťovej batérii dodať až 11 kW elektrickej energie. To znamená dostatok energie na elektrický dojazd približne 180 kilometrov, ktorá sa dobije za menej ako tri hodiny – päťkrát rýchlejšie než so štandardným nabíjacím káblom. Nová funkcia BMW i Wallbox Connect zároveň rozširuje celosvetovo jedinečnú službu digitálneho nabíjania o inteligentné nabíjanie zaručujúce optimálnu efektívnosť nákladov a zákazníkom umožňuje maximálne využiť vlastnú solárnu energiu. Okrem toho sa dá nabíjanie ovládať aj cez aplikáciu v smartfóne a používanie sa dá riadiť prostredníctvom prístupovej karty. Vodiči so zaregistrovanou kartou ChargeNow majú neobmedzený prístup do najväčšej svetovej siete verejných nabíjacích staníc.

BMW i ako prvé spája radosť z jazdy elektromobilom s integrovanou koncepciou udržateľnosti a špičkovou technológiou eDrive.

BMW i je pionierom v oblasti formovania budúcnosti ekologickej osobnej mobility. Jeho integrovaná koncepcia sa zameriava na zodpovedné využívanie zdrojov a zahŕňa voľbu materiálov a inovatívne služby mobility spolu s jazdou bez lokálnych emisií. BMW i3 sa rovnako zameriava aj na radosť z jazdy – aj obyčajná jazda mestom sa zmení na elektrizujúci zážitok. Inšpiratívny dizajn BMW i3 vyjadruje nový štýl, zatiaľ čo okamžitá energia dodávaná pohonným systémom ilustruje úsvit novej éry mobility.

Architektúra vozidla bola od základov navrhnutá s ohľadom na elektrickú mobilitu. A jeho technológia BMW eDrive sa pýši výkonnosťou a efektívnosťou, akú nedosahuje žiadny iný výrobca. To všetko z BMW i3 robí futuristickú a zároveň atraktívnu záležitosť. Spojenie najnovších technologických inovácií s evolučným prístupom k dizajnu vozidiel a rozšírenie radu modelov dodali ďalší impulz k dnes už rutinnému prístupu BMW k prémiovým elektromobilom. Profil nového BMW i3 a nového BMW i3s sa viac ako predtým zameriava na radosť z jazdy, vďaka čomu majú oba modely všetky potrebné ingrediencie na posilnenie svojej vedúcej pozície a napísanie ďalšej kapitoly úspešného príbehu BMW i.

Objavte viac

Súbory cookie na doméne tob-bmw.sk.

Akceptujte súbory cookie.
Zistiť viac, vrátane informácií o tom, ako odmietnuť súbory cookie.